Sesje
15. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2020
From Evidence to Action
5-7 października 2020 | ONLINE
Sesja 1: Ocena innowacyjności technologii medycznych
Dzień 1: poniedziałek, 5 października 2020, godz. 9.00-11.30

Sesja 2: HTA a nowe typy technologii medycznych
Dzień 1: poniedziałek, 5 października 2020, godz. 13.30-16.00

Sesja 3: Polityka zdrowotna, polityka lekowa
– od strategii do wdrożenia
Dzień 2: wtorek, 6 października 2020, godz. 9.00-11.30

Sesja 4: Kto odpowiada za pacjenta w systemie opieki zdrowotnej?
Dzień 2: wtorek, 6 października 2020, godz. 13.30-16.00
Od lat 80. wzrasta rola pacjentów w systemach ochrony zdrowia na różnych poziomach poprzez ich angażowanie nie tylko w kwestie własnej opieki czy członków rodziny, lecz także coraz częściej na poziomie kształtowania całych reform systemowych . Znaczenie zaangażowania pacjentów i ich organizacji w procesach kształtowania systemu opieki zdrowotnej na świecie ma swoją długą historię.
Zaangażowanie pacjentów najczęściej koncentruje się na poziomie dbałości o własne zdrowie i ewentualnie współdecydowania o nim (shared decision making), czyli brania odpowiedzialności za swoje zdrowie. Lecz od wielu lat toczy się dyskusją nad rolą pacjenta w podejmowaniu decyzji na wyższych poziomach. Jest ona głównie postrzegana przez pryzmat działań podejmowanych przez poszczególne organizacje, które m.in. popularyzują wiedze na temat konkretnej choroby, udzielają pomocy psychologicznej chorym i ich rodzinom, organizują i wpierają finansowo leczenie pacjentów. Wzrost zaangażowania pacjentów i ich organizacji ma inny wymiar niż indywidualny i wymaga podjęcia strategicznych działań ze strony decydentów.
Wydaje się więc, że odpowiedzialność za uzyskiwane w opiece zdrowotnej wyniki jest więc wspólnym zadaniem rządu, instytucji publicznych, zarządzających placówkami medycznymi, kadry medycznej oraz samych pacjentów. Ich zaangażowanie ma bezpośrednie przełożenie na różne aspekty szeroko pojętej funkcjonalności opieki zdrowotnej. Odejście od tradycyjnych modeli paternalistycznych czy na roli usługodawcy wobec klienta, aniżeli na samym pacjencie – jest blokadą w zwiększeniu partycypacji pacjentów i rozwoju opieki opartej na wartościach (VBHC). Może ona przyjmować różne formy, od poprawy współpracy na linii pacjent – lekarz i aktywnego słuchania chorego, poprzez ocenę ich satysfakcji, po partnerstwo w podejmowaniu decyzji opartych na PROM (patient reported outcomes measurments), doświadczeniach czy preferencjach pacjentów. W ramach sesji chcemy przedstawić formy i metody zaangażowania pacjentów na różnych szczeblach zarządzania systemem wraz z przykładami wkładu w rozwój opieki zdrowotnej w Polsce i na świecie. Sesja ta stanowi kontynuację dyskusji podejmowanych w poprzednich latach dotyczących wzmacniania roli pacjentów i ich organizacji w systemie.

Sesja 5: Akademia samorządowca
Dzień 3: środa, 7 października 2020, godz. 9.00-12.00
Rosnąca rola samorządów w tworzenia opieki zdrowotnej nie jest tylko związana z kwestiami prawnymi. Ustawa o zdrowiu publicznym z 11 września 2015 r. nałożyła, m.in. na samorządy, takie zadania jak: monitorowanie i ocenę stanu zdrowia społeczeństwa; edukację zdrowotną; promocję zdrowia; profilaktykę; działania w celu eliminowania lub ograniczania zagrożeń dla zdrowia; działania dotyczące aktywności fizycznej. Sytuacja w ramach Covid19 wprowadziła dodatkowe ograniczenia oraz problemy związane z realizacją tych zadań. Już w roku 2015 samorządy łącznie wydawały 82,7 mln złotych, co plasuje je na drugim miejscu po NFZ. W ramach projektu Funduszu Medycznego wskazano konieczność dofinansowania programów profilaktycznych w tym właśnie samorządowców.
Ocena realizacji zadań przez samorządy PPZ została przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2015 roku oraz jest obecnie monitorowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Samorządy podchodzą jednak do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego oraz samych PPZ w zróżnicowany sposób. Szacuje się, że odsetek JST realizujących PPZ wynosi 25-30% (nie dotyczy programów antyalkoholowych i antynarkotykowych, gdyż gminy mają ustawowy obowiązek realizacji tego rodzaju programów). Spośród 21 144 pojedynczych zadań najczęściej podejmowane były te z zakresu profilaktyki, promocji, edukacji, szkoleń, najmniej – z obszaru badawczego. Tematem sesji będzie dyskusja nad wyzwaniami stojącymi przed samorządami w dobie Covid-19 od strony zarówno priorytetów zdrowotnych oraz możliwości finansowych, lecz także nad praktycznymi aspektami realizacji programów polityki zdrowotnej.

Dzień 3: środa, 7 października 2020, godz. 13.30-16.00
