Sesje
Uwaga! Strona w budowie
17. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2022
Trust in Health Care
10-11 października 2022 | stacjonarnie + ONLINE
Program | Prelegenci | Partnerzy | Warunki udziału | Preliminary Programme PL – 3 MB |
Final Programme PL – 4,5 MB
- Sesja 1: Leki – od rejestracji do refundacji
- Sesja 2: Jakość = zwiększenie szans na pożądane efekty zdrowotne
- Sesja satelitarna: Sukcesy i wyzwania w opiece nad pacjentem z SMA
- Sesja 3: Ochrona zdrowia jako jeden z determinantów zdrowia
- Sesja 4: Dowody naukowe – RCT … RWE
- Sesja 5: Transformacje systemowe – od … do cyfrowego zdrowia
- Sesja 6: Wyzwania czekające samorządy w obszarze polityki zdrowotnej
Dzień 1 | poniedziałek, 4 października 2021
9.00–17.00
Sesja 2: Zaufanie do polityki lekowej a skuteczne leczenie
- Sine qua non conditione confido est
Dzień 1: poniedziałek, 10 października 2022, godz. 10.30-12.10
Ocena technologii medycznych (HTA) przeprowadzana jest wielodyscyplinarnie, z zachowaniem wysokiego poziomu rygoru naukowego; jej głównym celem jest wspieranie procesu podejmowania decyzji związanych z opieką zdrowotną dotyczących technologii i interwencji medycznych. Opinia publiczna nie zawsze będzie darzyła tych decyzji zaufaniem, z wielu różnych powodów. Utrzymanie rygoru naukowego, ustrukturyzowane zaangażowanie interesariuszy, przejrzystość i sprawiedliwe procesy – to wszystko sprawia, że HTA ma potencjał, aby zbudować zaufanie do decyzji i wypełnić lukę pomiędzy rzeczywistymi decyzjami a odbiorem społecznym na temat ich dostępu do wartościowych technologii. Samo HTA być może będzie musiało stawić czoła wyzwaniom odnośnie tego jak to zapewnić, a równocześnie będzie informowanie oraz angażowanie opinii publicznych i inni interesariuszy. Celem HTA jest budowanie zaufania, natomiast pytania jak zapewnić zaufanie społeczeństwa oraz jak potencjalnie poradzić sobie z wyzwaniami w celu zbudowania dalszego zaufania do decyzji pozostają aktualne.
Wzrost obciążenia chorobami oraz kosztów związanych z diagnozą i leczeniem zapoczątkował debaty nad kosztami i jakością leków w Azerbejdżanie na początku XXI wieku. Pandemia przyczyniła się do kwestii bezpieczeństwa, wydajności i skuteczności szczepionek wyprodukowanych i rozpowszechnionych w celu opanowania COVID-19. Wszystkie te problemy miały ciągły wpływ na kształtowanie się zaufania pacjentów do leków i zaufania opinii publicznej do jakości dostępnych leków oraz szczepionek. Przemiany w systemach opieki zdrowotnej w poradzieckich państwach, w tym w Azerbejdżanie, zmusiły rząd do zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń w kwestii jakości oraz dostępności leków, jako że na początku XXI wieku zostały one poluzowane, a zaufanie opinii publicznej ucierpiało.
Rozprzestrzenienie się podrobionych lub sfałszowanych leków oraz wzrost zapotrzebowania z uwagi na zwiększoną długość życia, a także COVID-19 wraz z wykryciem leków zawierających rakotwórcze zanieczyszczenia w kilku powszechnie używanych lekach zmieniło priorytety krajowych agencji ds. leków oraz świadczeniodawców, zapewniając wzmożoną kontrolę leków, stosowanie rygorystycznych polityk oraz standardów w celu utrzymania jakości i bezpieczeństwa leków.
Poza kwestią bezpieczeństwa i jakości leków Azerbejdżan zmaga się także z wyzwaniami dotyczącymi dostępności i kosztów tych leków. Aby utrzymać kontrolę nad cenami farmaceutyków, rząd Azerbejdżanu wprowadził regulacje oraz środki kontroli jakości oparte na najlepszych praktykach Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Agencji Żywności i Leków (FDA), a także krajowe regulacje cen większości zarejestrowanych leków w Azerbejdżanie poprzez Radę ds. Taryfikacji podległej Radzie Ministrów. System ten, który pomaga w rozwiązaniu problemów związanych z cenami, stoi przed pewnymi wyzwaniami, aby mógł przekształcić rynek farmaceutyczny i praktykę kliniczną w Azerbejdżanie oraz całkowicie zmienić zaufanie opinii publicznej w tym zakresie.