Sesje
18. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2023
Integrating evidence for enhanced outcomes
9-10 października 2023 | stacjonarnie + ONLINE
Program | Sesje | Prelegenci | Partnerzy | Warunki uczestnictwa | Preliminary Programme PL – 2 MB | Final Programme PL – 4 MB
- Sesja 1: Otwarcie Sympozjum
- Sesja 2: Międzynarodowy rozwój HTA
- Sesja 3: Wyzwania dla samorządów – czas trudnych decyzji, czas wyborów…
- Sesja 4: Polska i Ukraina – wspólne wyzwania w zdrowiu
- Sesja 5: Potrzeba innowacji w HTA
- Sesja 6: Dobre praktyki dla integracji opieki
- Sesja 7: Wartość opieki medycznej – perspektywa pacjenta
Dzień 1 | poniedziałek, 9 października 2023
9.00–17.00
Sesja 1: Otwarcie Sympozjum
Dzień 1: poniedziałek, 9 października 2023, godz. 9.00-10.30
Ewolucja HTA będzie napędzana i kształtowana postępem technologicznym, wartościami społecznymi, trendami w opiece zdrowotnej oraz globalnymi wyzwaniami. Wypracowanie nowego podejścia do oceny technologii medycznych powinno gwarantować pacjentom dostęp do terapii, które oferują rzeczywistą wartość (są bezpieczne i skuteczne). Integracja danych z tych obszarów (w tym ich ocena w określonych wymiarach) oraz tworzenie dowodów naukowych będą możliwe dzięki następującym trendom:
- Integracja Dowodów z Rzeczywistej Praktyki Klinicznej (RWE). Organizacje HTA mogą coraz częściej wykorzystywać RWE (czyli dane zebrane poza kontrolowanymi badaniami klinicznymi, takie jak elektroniczna dokumentacja medyczna) do informowania zarówno pacjentów, jak i świadczeniodawców czy decydentów.
- AI. Wraz z postępami w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, przyszłe procesy HTA mogą korzystać z tych narzędzi do analizy skomplikowanych zestawów danych i dokładniejszego modelowania długoterminowych wyników zdrowotnych.
- Medycyna Spersonalizowana. W miarę jak medycyna staje się bardziej dostosowana do indywidualnych pacjentów, HTA będzie musiała dostosować swoje metody do oceny wartości terapii dla mniejszych populacji pacjentów.
- Dostosowywanie oceny do szybko pojawiających się innowacji. W obliczu często pojawiających się nowych technologii, takich jak terapie genowe, nanomedycyna czy cyfrowe rozwiązania zdrowotne, HTA będzie musiała być elastyczna i dostosowywać swoje metody, aby odpowiednio oceniać te innowacje.
- Holistyczne podejście do HTA. Oprócz skuteczności klinicznej i kosztowej, przyszłe HTA może integrować szersze wpływy społeczne, takie jak zrównoważony rozwój środowiskowy czy czynniki społeczno-ekonomiczne.
- Globalna współpraca. Wraz z rosnącą globalizacją opieki zdrowotnej, agencje HTA mogą ściślej współpracować, dzieląc się wiedzą i metodologią, aby zapewnić spójne i wysokiej jakości oceny.
- Kwestie etyczne. Ramy etyczne mogą stać się bardziej widoczne w HTA, aby rozwiązać wyzwania związane z równością, dostępem i wartościami społecznymi.
- Włączanie pacjenta. W miarę wzrostu nacisku na opiekę skoncentrowaną na pacjencie, pacjenci mogą odgrywać ważniejszą rolę w procesach HTA, dostarczając informacji o preferencjach, jakości życia i postrzeganą przez nich wartość technologii.
- Dynamiczna reocena. W miarę szybkiego rozwoju technologii i terapii może pojawić się potrzeba regularniejszych reewaluacji technologii po wprowadzeniu do systemu opieki zdrowotnej, aby zapewnić ich ciągłą wartość i bezpieczeństwo na najlepszym dostępnym poziomie.
- Przejrzystość procesów. Proces HTA może stać się jeszcze bardziej przejrzysty, z szerszym zaangażowaniem interesariuszy i modelem otwartego dostępu do metodologii i wyników. do góry
Prelegenci:
* udział niepotwierdzony
Sesja 2: Międzynarodowy rozwój HTA
Dzień 1: poniedziałek, 9 października 2023, godz. 10.45-12.45
Obecnie w Uni Europejskiej rozwijane są dwa przedsięwzięcia, których celem jest integracja danych na poziomie międzynarodowym:
Kluczowym elementem tych dwóch inicjatyw jest stworzenie mechanizmów i procedur do analizy danych zdrowotnych i zwiększenie znaczenia RWE w opiece zdrowotnej. EHDS i JCA zestawione razem mają potencjał, by przekształcić europejską opiekę zdrowotną. Zapewnią one system, w którym decyzje medyczne opierają się na dowodach, są wszechstronne i odzwierciedlają rzeczywiste scenariusze. Gdy Unia Europejska od wielu lat dąży do stworzenia zunifikowanego krajobrazu danych zdrowotnych dzięki EHDS, kluczowe będzie symbiotyczne powiązanie między JCA (dane kliniczne) a RWE (dane od pacjentów). RWE, pochodzące z rzeczywistych danych (RWD), takich jak elektroniczne zapisy zdrowotne, rejestry pacjentów i aplikacje zdrowotne, dostarcza wglądu w wyniki pacjentów, schematy leczenia i koszty medyczne w rutynowych ustawieniach klinicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych badań klinicznych, które odbywają się w kontrolowanych środowiskach, RWE oferuje bardziej wszechstronne spojrzenie na to, jak leczenie działa w codziennym życiu, a jego znaczenie jest coraz bardziej doceniane w kontekście regulacji i oceny technologii medycznych.
Europejska Przestrzeń Danych Zdrowotnych (EHDS) stanowi przełomowe podejście do opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej. Jest to inicjatywa mająca na celu zapewnienie dostępu, udostępniania i wykorzystania danych zdrowotnych między państwami członkowskimi, zachowując jednocześnie najwyższe standardy ochrony danych. EHDS będzie w przyszłości platformą transgranicznych badań klinicznych, przedmiotem analiz zdrowotnych i jednym z kluczowych elementów usług zdrowotnych.
Wspólna Ocena Kliniczna (JCA) odgrywa także kluczową rolę w tej zmianie podejść. Analizuje ona korzyści kliniczne nowych technologii medycznych, umożliwiając podejmowanie w przyszłości decyzji w ochronie zdrowia w całej Europie. Dzięki wypracowaniu wspólnej metodyki i, w coraz większym stopniu, integracji dowodów naukowych (w tym także RWE), JCA może wzmacniać w przyszłości ocenę w oparciu o dane z praktyki klinicznej z całego obszaru UE. do góry
Prelegenci:
* udział niepotwierdzony
Sesja 3: Wyzwania dla samorządów
– czas trudnych decyzji, czas wyborów…
Dzień 1: poniedziałek, 9 października 2023, godz. 13.45-15.45
Krajobraz po pandemii niesie ze sobą wyjątkowe wyzwania dla samorządu terytorialnego w wielu dziedzinach. Te trudności są szczególnie dostrzegalne w zakresie profilaktyki oraz realizacji zadań zdrowia publicznego, takich jak edukacja zdrowotna czy wczesne wykrywanie chorób. Od 2017 roku systematycznie obserwujemy spadek liczby programów polityki zdrowotnej ocenianych przez AOTMiT. Uproszczenia w ocenie tych programów przez AOTMiT, polegające na wprowadzeniu programów modelowych (rekomendacji), nie rekompensują tego spadku. W wielu samorządach obniżono budżety przeznaczone na zdrowie. Jest to skutkiem m.in. rosnących kosztów energii elektrycznej, spadku dochodów samorządów czy konieczności wsparcia działań związanych z konfliktem na Ukrainie. Na tę sytuację nakładają się dodatkowe problemy, takie jak opóźnienia w diagnostyce powstałe podczas pandemii, kryzys demograficzny, trudności w pozyskaniu środków z funduszy europejskich oraz komplikacje związane z wyborami parlamentarnymi i samorządowymi.
Przy podejmowaniu decyzji kluczowe jest posiadanie rzetelnych danych, współpraca w zespole oraz dzielenie się doświadczeniami i materiałami edukacyjnymi. Może to przyczynić się do lepszego wykorzystania zasobów samorządów. W ramach Akademii Samorządowca co roku poruszane są aktualne tematy i wyzwania. W pierwszej części przedstawimy możliwości i zakres wykorzystania przez samorządy środków z Funduszu Medycznego jako nowego narzędzia finansowania programów polityki zdrowotnej. Omówimy też konkretne propozycje programów w zakresie diabetologii, onkologii i chorób zakaźnych. Ze względu na obecną sytuację na Ukrainie, przewidziano również sesję dotyczącą opieki zdrowotnej dla uchodźców z tego kraju, uwzględniając zarówno jej zakres, jak i aspekty komunikacyjne. Serdecznie zapraszamy do udziału. do góry
Prelegenci:
* udział niepotwierdzony
Sesja 4: Polska i Ukraina - wspólne wyzwania w zdrowiu
Dzień 1: poniedziałek, 9 października 2023, godz. 16.00-17.00
Prelegenci:
* udział niepotwierdzony
Dzień 2 | wtorek, 10 października 2023
9.00–15.45
Sesja 5: Potrzeba innowacji w HTA
Dzień 2: wtorek, 10 października 2023, godz. 9.00-11.00
Prelegenci:
* udział niepotwierdzony
Sesja 6: Dobre praktyki dla integracji opieki
Dzień 2: wtorek, 10 października 2023, godz. 11.15-12.45
- koszt,
- jakość obsługi,
- dostępność i
- efektywność kliniczną.
Prelegenci:
* udział niepotwierdzony
Sesja 7: Wartość opieki medycznej - perspektywa pacjenta
Dzień 2: wtorek, 10 października 2023, godz. 13.45-15.45
Prelegenci:
* udział niepotwierdzony