O Sympozjum
17. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2022
Trust in Health Care
10-11 października 2022 | stacjonarnie + ONLINE
Program | Prelegenci | Partnerzy | Warunki udziału | Preliminary Programme PL – 3 MB |
Final Programme PL – 4,5 MB
Zaufanie jest jednym z fundamentów opieki medycznej. Pandemia Covid 19 w sposób spektakularny przypomniała o tej podstawowej prawdzie, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Wedle ostatnich analiz, wprowadzone w rekordowym tempie szczepienia przeciw nowemu koronawirusowi uratowały nawet 20 milionów osób przed śmiercią. Dlaczego zatem w krajach wysokorozwiniętych, w których obywatelom zapewniono dostęp do kolejnych, nieodpłatnych dawek, z możliwości tej nie skorzystali wszyscy uprawnieni? Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w zerwanych łańcuchach zaufania, które w niektórych państwach okazały się słabsze, niż łańcuchy dostaw.
Znaczenie zaufania nie ogranicza się do sytuacji kryzysowych i chorób zakaźnych. Pacjent, podejmując leczenie, za każdym razem zupełnie dosłownie powierza siebie w ręce innych, zwykle obcych sobie osób. To doniosła decyzja, która zależy od przekonania o kompetencjach podejmujących leczenie specjalistów, ale także – co równie istotne – od ufności, że działają oni w najlepszej wierze, a cały system skonfigurowany jest tak, by pomóc pacjentowi odzyskać lub zachować zdrowie i ulżyć w cierpieniu.
Nic zatem dziwnego, że szerzący dezinformację w obszarze zdrowia uderzają przede wszystkim w zaufanie do lekarzy i zawodów medycznych, za kolejny cel obierając świat nauki oraz instytucje odpowiedzialne za kształt opieki medycznej. Cios zadany zaufaniu ma dalszy zasięg, niż decyzje o szczepieniu. Zaufanie stanowi bowiem także istotny czynnik warunkujących zdrowie. Udział w badaniach przesiewowych, podjęcie wysiłku związanego ze zmianą stylu życia, przestrzeganie zaleceń – wszystkie te działania wymagają nie tylko wiedzy, ale i szczególnej wiary. Wiary w to, że system oferujący określone interwencje pomoże w przypadku wykrycia choroby, wesprze w wypadku trudności w drodze do zdrowszego życia, zapewni dostępność zalecanych leków i zabiegów.
Edycja Sympozjum EBHC z 2021 roku poświęcona była lekcjom z pandemii. Kapitalne znaczenie zaufania dla sprawności systemów ochrony zdrowia jest chyba najważniejszą z nich. Program Sympozjum został zrealizowany w ciągu 2 dni w ramach następujących bloków tematycznych:
- Sesja 1: Otwarcie Sympozjum
- Sesja 2: Zaufanie do polityki lekowej a skuteczne leczenie -sine qua non conditione confido est.
- Sesja 3: Innowacje w opiece zdrowotnej
- Sesja 4: Cyfrowe systemy opieki zdrowotnej skoncentrowane na pacjencie
- Sesja 5: Ochrona zdrowia a budowanie zaufania. Walka o umysły
- Sesja 6: Akademia Samorządowca
- Sesja 7: Upodmiotowienie czy nowy paternalizm?
Sympozjum hybrydowe - jak to wygląda w praktyce

- udział on-line w sesjach

- możliwość zadawania pytań na czacie
- możliwość czatowania z innymi uczestnikami

- dostęp do nagrań sesji
– Ty decydujesz kiedy oglądasz
Udział osobisty w Sympozjum oprócz wszystkich elementów udziału online daje dostęp do stref organizacyjnych Sympozjum.
strefa KINO
Tutaj będziesz mógł oglądać relację online na dużym ekranie, siedząc w rzędach krzeseł lub przy stolikach. Do tych stolików będziesz mógł przynieść sobie kawę i ciastka, a w czasie przerwy zamówić lunch (na koszt własny). Kelnerzy mają teminale płatnicze.
Przez głośniki strefy KINO będzie puszczany streaming bez tłumaczenia (tzw. „floor”). Żeby usłyszeć tłumaczenie możesz podpiąć słuchawki do laptopa i zalogować się do portalu.

strefa KAWA
W przepięknym foyer z widokiem na Wawel możesz napić się kawy i swobodnie porozmawiać z innymi gośćmi i prelegentami.
strefa STUDIO
W tej sali pracuje studio telewizyjne i wysyła transmisję online. W związku z tym nie można wchodzić do tej strefy w czasie sesji. Ale postaramy się zorganizować wycieczkę z przewodnikiem po studio na którejś z przerw.