16. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2021
What has health care learnt from the COVID-19 pandemic?
4-5 października 2021 | ONLINE
16. Międzynarodowe Sympozjum Evidence-Based Health Care pt. “What has health care learnt from the COVID-19 pandemic?” ze względu na pandemię COVID-19 odbyło się online w dniach 4-5 października 2021. Mamy nadzieję, że to już ostatnia edycja naszego Sympozjum, która odbywa się w reżimie epidemicznym. Nagrania wystąpień są dostępne na naszym portalu streamingowym: live.ceestahc.org
Program 16. Sympozjum EBHC został zrealizowany w ciągu 2 dni w ramach następujących bloków tematycznych:
- Leki – od rejestracji do refundacji
- Jakość = zwiększenie szans na pożądane efekty zdrowotne
- Ochrona zdrowia jako jeden z determinantów zdrowia
- Dowody naukowe – RCT … RWE
- Transformacje systemowe – od … do cyfrowego zdrowia
- Wyzwania czekające samorządy w obszarze polityki zdrowotnej
- Sukcesy i wyzwania w opiece nad pacjentem z SMA
Organizowane od 2006 roku Sympozjum EBHC trwale wpisało się w kalendarz konferencji, przyciągając też uczestników z innych krajów. Jest miejscem nieskrępowanych dyskusji nad oceną technologii medycznych i efektywnością rozwiązań systemowych. Siłą rzeczy stało się również forum dyskusji nad kształtem systemu ochrony zdrowia w Polsce.
W 2020 i 2021 roku cały nasz współczesny świat doświadczył zagrożenia, jakie od wielu pokoleń nie wydawało się już realne. Powszechne zagrożenia życia, zamknięcie w domach i niedostępność wielu konsumpcyjnych wygód i zdobyczy cywilizacji pokazały jak krucha może być nasza egzystencja. Fala pandemii zalała świat i zmiotła dotychczasowy zastany obraz naszej cywilizacji.
W Polsce, tak jak wszędzie na świecie, najbardziej obciążonym elementem okazała się opieka zdrowotna, która ugięła się pod naporem fali, ale się nie załamała. W naszej ocenie jest to wyłączna zasługa oddanych sprawie pracowników: lekarzy, pielęgniarek, ratowników i personelu pomocniczego, którzy mimo zagrożenia zdrowia, komplikacji technicznych, chaosu decyzyjnego i ataków medialnych nadal robili swoje.
Pandemia jak tsunami bezlitośnie obnażyła wszystkie trwające od lat niedociągnięcia w planowaniu, organizacji czy finansowaniu świadczeń. Po tym potopie wyłoni się nowy krajobraz, w którym solidne elementy systemu opieki zdrowotnej będą nadal trwały. Pojawi się też miejsce na odbudowę tych które nie przetrwały próby. I o tym właśnie dyskutowaliśmy w czasie 16. edycji naszego Sympozjum.
16. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2021
What has health care learnt from the COVID-19 pandemic?
4-5 października 2021 | stacjonarnie + ONLINE
16. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2021
What has health care learnt from the COVID-19 pandemic?
4-5 października 2021 | stacjonarnie + ONLINE
- Sesja 1: Leki – od rejestracji do refundacji
- Sesja 2: Jakość = zwiększenie szans na pożądane efekty zdrowotne
- Sesja satelitarna: Sukcesy i wyzwania w opiece nad pacjentem z SMA
- Sesja 3: Ochrona zdrowia jako jeden z determinantów zdrowia
- Sesja 4: Dowody naukowe – RCT … RWE
- Sesja 5: Transformacje systemowe – od … do cyfrowego zdrowia
- Sesja 6: Wyzwania czekające samorządy w obszarze polityki zdrowotnej
Powszechna opieka zdrowotna (ang. universal coverage) jest znakiem rozpoznawczym zaangażowania rządów, które dążą do poprawy dobrobytu wszystkich obywateli. Powszechna opieka zdrowotna jest oparta na Konstytucji WHO z 1948 r., skutkującej uznaniem zdrowia za podstawowe prawo człowieka, oraz na deklaracji z Ałma Aty z 1978 r., w której powołano do życia ideę Zdrowie dla wszystkich (ang. Health For All, HFA). Refundacja leków jest jednym z elementów koszyka świadczeń gwarantowanych (ang. basic benefit package, BBP), gwarantującym dostęp pacjentów do technologii lekowych w celu poprawy ich zdrowia. W wielu krajach Europy (Holandia, Anglia, Włochy, Belgia) oraz świata wdrażane są nowe rozwiązania, które pozwalają rozszerzyć monitorowanie systemu ochrony zdrowia poza sferą finansów. Do nowoczesnego i elastycznego zarządzania ochroną zdrowia potrzebne są dane na temat stanu zdrowia populacji czy jakości preskrypcji, a także monitorowania efektów klinicznych dla nowych wchodzących innowacji. Dzięki powszechnej komputeryzacji, nawet podstawowa rejestracja pacjentów zbiera i gromadzi ogromnych ilości danych. Problemem do rozwiązania jest łączenie zbiorów, odróbka danych i wnioskowanie. Na pewno czeka nas jeszcze długa droga, aby powstało systemowe przejście od informacji pozbieranych z całej populacji kraju do reakcji systemu refundacyjnego. W czasie sesji zobaczymy próbę powołania do życia takiego systemu na przykładzie modelu refundacji leków w Wielkiej Brytanii – od celów strategicznych, po narzędzia monitorowania i oceny funkcjonowania systemu.
W Polsce obowiązująca od 2012 roku Ustawa refundacyjna uporządkowała system refundacji leków poprzez dostosowanie do standardów europejskich. Ustawa zaimplementowała też wiele nowoczesnych rozwiązań poprawiających dostępności leków, takich jak narzędzia systemowej racjonalizacji decyzji, zestawy kryteriów refundacyjnych, sformalizowane negocjacje cenowe, obowiązkowe HTA oraz instrumenty podziału ryzyka. Nowa Ustawa refundacyjna umożliwiła transparentne wprowadzenie do refundacji wielu nowoczesnych produktów leczniczych, bez względu na wskazania czy kategorie dostępności. Odpowiedzią na opóźnienia w refundacji ma być wprowadzony w 2020 roku Fundusz Medyczny oraz nowelizacja Ustawy refundacyjnej. W ramach sesji poznamy 10 przykładów zmian w polskim systemie opieki zdrowotnej oraz rolę, jaką odegrała w nich Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jakość w opiece zdrowotnej to systematyczny proces, który pozwala zaprojektować i wdrożyć skuteczne interwencje, mające na celu poprawę efektów klinicznych poprzez poprawę zakresu i standardu świadczeń. Przez wiele dziesięcioleci opracowano wiele rozwiązań oraz zgromadzono doświadczenia w podnoszeniu jakości opieki zdrowotnej. Pomimo tego bogactwa wiedzy, problemem, z którym często borykają się decydenci polityczni na szczeblu krajowym, zarówno w krajach o wysokim, jak i niskim produkcie krajowym brutto, jest wiedza, które strategie jakości miałyby najkorzystniejszy wpływ na wyniki ich systemów opieki zdrowotnej. Strategia jakości musi nie tylko nieść poprawę jakości, ale także musi być możliwa do zaimplementowania do istniejącego systemu ochrony zdrowia oraz posiadać mechanizmy monitorujące efekty poprawy jakości. Nawet tam gdzie systemy opieki zdrowotnej są dobrze rozwinięte i wyposażone, jakość pozostaje poważnym problemem, a osiągane wyniki są zróżnicowane i nieprzewidywalne. Zróżnicowane pod względem standardu występuje na każdym poziomie: zarówno między świadczeniodawcami w danym kraju, jak i pomiędzy krajami.
Kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu jakości odgrywają ludzie, szczególnie zarządzający systemem ochrony zdrowia. W większości krajów istnieje ogromna ilość lokalnych działań na rzecz poprawy jakości, ale często działania te są prowadzone w nieodpowiednim otoczeniu politycznym i nie osiągają nigdy poziomu strategicznego. Twórcy rozwiązań lokalnych podejmują decyzję na podstawie swoich kompetencji i potrzeb swojego otoczenia. Ułudą jest myślenie, że jedno rozwiązanie jest odpowiednie do potrzeb różnych pacjentów np. w określonym stanie. Z tego powodu niewiele rozwiązań lokalnych możliwe jest do zaimplementowania w większej skali. Budowanie jakości oparte na potrzebach lokalnej organizacji opieki zdrowotnej jest też łatwiejsze i obarczone mniejszym ryzykiem, a przez to możliwe do wprowadzania na przykład w krajach rozwijających się. W tych krajach poprawa jakości realizowana jest głównie poprzez zwiększenie zasięgu opieki zdrowotnej w populacji (universal coverage), więc wobec mało skomplikowanych, choć rozległych, celów możliwe jest przenoszenie lokalnych strategii poprawy jakości na wyższy poziom (region, kraj).
W czasie sesji zostaną przedstawione zagadnienia z polskiego systemu ochrony zdrowia: poprawa bezpieczeństwa pacjentów, proponowane rozwiązania w opiece pulmonologicznej oraz monitorowania efektów zdrowotnych w leczeniu raka piersi.
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to genetyczna choroba neurodegeneracyjna wpływająca na motoryczne komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym. Charakteryzuje się ona stopniowym zanikiem mięśni, zabierając zdolność chodzenia, jedzenia lub oddychania. Może dotyczyć zarówno noworodków, jak i starszych dzieci czy dorosłych. SMA, ze względu na swój postępujący charakter, prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia pacjentów i ich rodzin, powodując zarówno nadmierne obciążenie psychiczne, jak i ekonomiczne. W ostatnich latach został dokonany znaczny postęp w badaniach i leczeniu SMA.
W czasie sesji eksperci omówią m.in. narodowy program przesiewu noworodków w kierunku SMA, jako wspólny sukces środowiska medycznego i społecznego. Zaproszeni goście podejmują również dyskusję na temat wyzwań systemowych w opiece nad pacjentem z SMA, w oparciu o raport systemowy pt. „Czas to motoneuron”, który jest efektem pracy wielospecjalistycznego grona ekspertów.
Społeczne determinanty zdrowia (ang. social determinants of health, SDoH) to stosunkowo nowy termin w opiece zdrowotnej. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), SDoH to “warunki, w których ludzie rodzą się, rosną, żyją, pracują i starzeją się. Okoliczności te są kształtowane przez dystrybucję pieniędzy, władzy i zasobów na poziomie globalnym, krajowym i lokalnym”. Zdrowie determinuje również dostęp i jakość opieki medycznej – czasami określane jako medyczne społeczne uwarunkowania zdrowia.
I chociaż same patogeny mogą nie dyskryminować, to społeczne uwarunkowania już tak. A samo postrzeganie choroby bardzo silnie zależy od tego czy w społecznej świadomości wynika ona z nieszczęśliwego trafu, czy też zaniedbań konkretnej osoby. Z każdym dniem dane dotyczące zachorowalności i śmiertelności na COVID-19 ujawniają jak wiele było niesprawiedliwości wśród różnych grup chorych, które od dawna różnicowały wyniki zdrowotne, a w czasie pandemii zaczęły decydować o życiu lub śmierci. Pandemia COVID-19 uwypukliła, że niepewna praca oraz wyzyskujące i niekorzystne warunki pracy krzyżują się z wieloma czynnikami, w tym wykształceniem, klasą społeczno-ekonomiczną i płcią, czy zależnością od osób trzecich (niepełnosprawni, osoby w domach opieki społecznej). Nałożenie tych czynników zwiększa u niektórych grupy społecznych ryzyko zakażenia COVID-19, a także ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji. Ograniczenie dostępu do opieki dla pacjentów przewlekle chorych będzie miało długofalowe konsekwencje, także dla tych którym udało się uniknąć zachorowania na COVID-19.
W czasie sesji będą przedstawione opinie na temat konsekwencji pandemii w Wielkiej Brytanii, rozwój dostępu do badań genetycznych w Polsce, znaczenia nierówności i oceny doświadczeń pacjentów w opiece zdrowotnej.
W ostatnich latach postęp technologiczny pozwolił na zwiększenie możliwości zbierania z systemu ochrony zdrowia danych rzeczywistych (ang. real world data, RWD), a wprowadzenie narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję (ang. artificial intelligence, AI) – tworzenie z nich dowodów naukowych (ang. real world evidence, RWE). Naukowcy, lekarze oraz instytucje publiczne doskonalą strategie włączania RWE do swoich procesów podejmowania decyzji.
Pandemia COVID-19 wymusiła konieczność prospektywnej analizy danych spływających z poszczególnych struktur systemu ochrony zdrowia i przyspieszyła wdrażanie rozwiązań. W czasie sesji zostaną m.in. przedstawione szwedzkie pomysły na umocowanie prawne i sprawną analizę danych z krajowych rejestrów, które wprowadzono w życie na potrzeby zarządzania ochroną zdrowia w czasie pandemii COVID-19.
Przed pandemią COVID-19 dane RWE były rzadko brane pod uwagę w procesie podejmowania decyzji – szczególnie przy ocenie dokonywanej przez agencje HTA. Sześć z 13 agencji ograniczało stosowanie RWE z powodu ścisłej hierarchii dowodów, w której od lat randomizowane badania z grupą kontrolną (ang. randomized controlled trial, RCT) były na samym szczycie. Działo się tak, pomimo deklaracji większości agencji HTA o akceptowaniu w ramach metodologicznych wytycznych wszystkich dowodów skuteczności leków – a więc teoretycznie również RWE.
Obecnie systemy powoli ewoluują w kierunku zmiany podejścia do oceny i wykorzystania wyników RWE – żeby nowe narzędzie nie pozostawały jedynie w strefie deklaracji. W grudniu 2020 brytyjska agencja NICE opublikowała nowe wytyczne dotyczące oceny RWE. A niemiecki Instytut Jakości i Efektywności w Ochronie Zdrowia (Institut für Qualität und Wirtschaftlichkeit im Gesundheitswesen, IQWiG) oficjalnie akceptuje już wyniki pochodzące z wiarygodnych rejestrów – lecz nie z analizy w oparciu o elektroniczną dokumentację medyczną (ang. electronic health records, EHR). W czasie sesji zostaną przedstawione kwestie dotyczące metodologii oceny z użyciem AI, zakresu efektów zdrowotnych ocenianych w hematonkologii oraz możliwości oceny leków w ramach innowacyjnych rozwiązań.
Cyfrowa transformacja w opiece zdrowotnej to pozytywny wpływ technologii na opiekę zdrowotną. Telemedycyna, urządzenia medyczne wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) i elektroniczna dokumentacja medyczna (w tym blockchain) to tylko kilka konkretnych przykładów cyfrowej transformacji w opiece zdrowotnej. Całkowicie zmieniają one sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z pracownikami służby zdrowia, w jaki sposób nasze dane są udostępniane świadczeniodawcom i jak podejmowane są decyzje dotyczące naszych planów leczenia i wyników zdrowotnych.
Innowacja w tym obszarze to nie tylko usprawnienie pracy lekarzy i optymalizacja systemów, lecz przede wszystkim poprawa wyników pacjentów, poprawa bezpieczeństwa (w tym zmniejszenie błędów ludzkich) oraz poprawa wydajności ekonomicznej systemów. W czasie sesji zostaną przedstawione przykłady rozwiązań związanych z cyfryzacją z Hiszpani, Chorwacji oraz USA, w tym przykłady zaimplementowane w czasie pandemii COVID-19.
Prelegenci: Chris L. Pashos, USA | Ozren Pezo, Croatia | Joan Cornet Prat, Spain
Stowarzyszenie CEESTAHC kontynuuje współpracę z samorządami i tematykę samorządową również w ramach kolejnych edycji Sympozjum EBHC.
Pandemia COVID-19 wywołała kryzys, którego skutki odczuwamy wszyscy. Samorząd terytorialny jako komplementarny interesariusz, odpowiedzialny za diagnozowanie sytuacji zdrowotnej i reagowanie na lokalne potrzeby, znalazł się w tej sytuacji na pierwszej linii frontu. I na początku pandemii, przy gwałtownym rozwoju sytuacji, gdy procedury, prawo i logistyka nie nadążały za wirusem, często bywał na tej linii frontu samotny. Samorządowcy w dramatycznych apelach domagali się od decydentów systemu ochrony zdrowia wytycznych, procedur, analiz efektywności.
Jednocześnie już od dawna (ustawowo od 2009 roku) projekty programów polityki zdrowotnej, jako zestawy zaplanowanych interwencji (technologii medycznych), poddawane są ocenie centralnej instytucji odpowiedzialnej za ocenę technologii medycznych. Tutaj naciski na zaspokojenie potrzeb planowania i efektywności idą z góry (przy początkowym niezadowoleniu części samorządów).
Te dwa podejścia, na pierwszy rzut oka trudne do pogodzenia, mają jednak wspólny mianownik: efektywne działania prozdrowotne. W obecnych czasach, gdy budżety na zdrowie topnieją, podejmowane decyzje powinny jeszcze bardziej opierać się na merytorycznych fundamentach – danych epidemiologicznych, wytycznych ekspertów oraz dowodach naukowych. Jednak dane dostępne dla samorządów to w Polsce temat drażliwy, ponieważ do niedawna trudno było wyszukać syntetyczne zestawienia pomocne w retrospekcji, czy też planowaniu skutecznych projektów. Problemem są prawne i techniczne przeszkody do scalania istniejących baz informacji oraz udostępniania wyników analiz w formie użytecznej dla realizatorów. Mapy potrzeb zdrowotnych oraz ProfiBaza mogą zmienić tę sytuację już teraz.
W trakcie sesji dowiemy się jakie możliwości na gruncie europejskim daje dla programów z zakresu zdrowia publicznego ocena technologii medycznych (HTA). Bariery we wdrażaniu HTA do programów zdrowia publicznego poznamy na przykładzie szczepień przeciw COVID-19.
Przechodząc na własne, polskie podwórko, spojrzymy na uwarunkowania samorządów w prowadzeniu polityki zdrowotnej w zderzeniu z pandemią COVID-19 i jej skutkami. Sprawdzimy co się zmieniło przez ostatnie 2 lata i jak zmieniły się priorytety zdrowotne.
Samorządy przesyłają do AOTMiT coraz mniej projektów programów polityki zdrowotnej, chociaż osoby z grup ryzyka wymagają coraz większego wsparcia i zaangażowania wszystkich instytucji, zarówno centralnych jak i lokalnych. Niski poziom wyszczepienia społeczeństwa, ostracyzm oraz mniejsza aktywność społeczna i fizyczna seniorów, spustoszenie w organizmach dzieci młodzieży po roku zdalnej nauki przed komputerami, czy ogólna niewydolność systemu ochrony zdrowia – to tylko niektóre z wyzwań stojących przed samorządami.
Jednym z obszarów wysuwających się na czoło zagadnień zdrowia publicznego jest objęcie opieką pacjentów po przebytym COVID-19. Tu wsparciem są przede wszystkim fizjoterapeuci. Samorząd terytorialny jest dla fizjoterapeutów naturalnym sprzymierzeńcem w działaniach mających na celu utrzymanie sprawności mieszkańców – i tych zdrowych, i tych po urazach czy chorobach (w tym COVID-19). Lokalnymi działaniami można dostosować politykę zdrowotną do najpilniejszych potrzeb. Samorządy od wielu lat udowadniają to swoimi programami. Dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów podejmuje współpracę z samorządami, a jednym z efektów prac KIF jest program fizjoterapii w procesie kompleksowej rehabilitacji po przebyciu COVID-19, z którego AOTMiT czerpała informacje przy opracowaniu rekomendacji dla JST w tym obszarze.
Prelegenci: Maciej Krawczyk, Poland | Maarten J. Postma, Netherlands | Tomasz Jan Prycel, Poland | Ewa Urban, Poland | Marek Wójcik, Poland
16. Międzynarodowe Sympozjum EBHC 2021
What has health care learnt from the COVID-19 pandemic?
4-5 października 2021 | stacjonarnie + ONLINE
Marion Bennie | UK
Profesor farmacji i farmakoepidemiologii na Uniwersytecie Strathclyde oraz Naczelny Farmaceuta w Public Health Scotland. Celem pracy Marion na obu tych stanowiskach jest stworzenie bazy danych, która pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leków w rutynowej opiece klinicznej. Prowadzone przez nią badania koncentrują się na infekcjach, chorobach sercowo-naczyniowych i nowotworach, w tym na ocenie dużych zbiorów danych w celu zrozumienia zmieniających się wzorców stosowania leków w rutynowej praktyce klinicznej oraz na rozwoju i wpływie dostosowanych do potrzeb narzędzi wspomagania decyzji klinicznych / interwencji zdrowotnych. Marion była odpowiedzialna za tworzenie i prowadzenie Szkockiego Systemu Informacji o Przepisywaniu Leków (Scottish Prescribing Information System, PIS), który rejestruje przepisywanie i wydawania leków na poziomie społeczności dla populacji Szkocji (5,6 miliona osób), a ostatnio zbieraniem i przechowywaniem krajowych danych szpitalnych na poziomie indywidualnym w celu wsparcia wysiłków w walce z COVID-19, aby zwiększyć wiedzę na temat nowych metod leczenia COVID stosowanych w praktyce klinicznej poza środowiskiem badań klinicznych. Obecnie pełni strategiczne funkcje kierownicze, m.in. jest Zastępcą Dyrektora w Health Data Research (HDR) UK Scotland; poprzednią Przewodniczącą Europejskiej Grupy Badań nad Wykorzystaniem Leków (EuroDURG); liderem programu Narodowej Służby Zdrowia Szkocji ds. Leków Onkologicznych (Cancer Medicines Outcome Program). Marion jest: Członkiem Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Zjednoczonego Królestwa; Członkiem Wydziału Zdrowia Publicznego Królewskiego Kolegium Lekarzy w Zjednoczonym Królestwie oraz Członkiem Królewskiego Kolegium Lekarzy w Edynburgu. do góry
Stephen Campbell | UK
Profesor Stephen Campbell jest kierownikiem Katedry Badań nad Podstawową Opieką Zdrowotną na Uniwersytecie w Manchesterze, a do niedawna dyrektorem Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem (National Institute for Health Research), Greater Manchester Patient Safety Translational Research Centre (Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Pacjentów). Jest badaczem usług zdrowotnych, szczególnie zainteresowanym jakością i bezpieczeństwem pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej oraz w innych środowiskach opieki przejściowej, w tym w opiece społecznej, z głównym naciskiem na praktykę ogólną/rodzinną. Prowadził badania jako profesor na Uniwersytecie w Melbourne, Uniwersytecie w Canberze i Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Australii oraz na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. do góry
Joan Cornet Prat | Spain
Małgorzata Czajkowska-Malinowska | Poland
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania z Pododdziałem NWM i Pododdziałem Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu, Kierownik Centrum POChP i Niewydolności Oddychania Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, doktor nauk medycznych, internista, specjalista chorób płuc, ekspert Medycyny Snu (Certyfikat PTBS).
Prezes – Elekt Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP), Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Badan nad Snem, Zastępca Przewodniczącego Sekcji Intensywnej Terapii i Rehabilitacji PTChP, Członek Grupy Nieinwazyjnej Wentylacji (ERS), od 2012 Rzecznik Prasowy PTChP. Współautorka Zaleceń PTChP. Członek Zespołu ds. pulmonologii powołanego przez Ministra Zdrowia (2011). Ekspert medyczny w pracach grup roboczych MZ, AOTMiT, NFZ, WHO. Autorka ponad 100 publikacji (prac, doniesień) z zakresu pneumonologii i promocji zdrowia, uczestnik wielu międzynarodowych prac wieloośrodkowych. Wykładowca szkoleń przeddyplomowych i podyplomowych dla lekarzy w ramach specjalizacji z chorób płuc, balneologii i medycyny rodzinnej. Fundator i Prezes Zarządu Fundacji ODDECH NADZIEI dla Cierpiących na Schorzenia Płuc i Oskrzeli, w latach 2003 – 2010 r. wice-przewodnicząca Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Bydgoszczy. Autorka i koordynator ponad 20 programów z zakresu promocji zdrowia, a szczególnie z zakresu profilaktyki chorób płuc i działań antynikotynowych. Członek Zespołu do Spraw Opracowania i Wdrożenia „Interaktywnego programu zwalczania nikotynizmu u pacjentów leczonych w warunkach uzdrowiskowych”. Organizatorka pierwszego w Polsce Centrum POChP i Niewydolności Oddychania, pierwszego w Polsce pulmonologicznego Ośrodka Domowego Leczenia Respiratorem, inicjatorka powołania w Polsce pododdziałów Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej, koordynator programu polityki zdrowotnej MZ pn.”Krajowy Program Zmniejszania Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc Poprzez Tworzenie Sal Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej (NWM) na lata 2016-2019″. Pracuje nad zagadnieniami w zakresie poprawy wyników leczenia pacjentów poprzez wypracowanie standardów postępowania oraz zastosowanie nowych technik diagnostycznych i leczniczych w chorobach płuc. do góry
Dominik Dziurda | Poland
Dyrektor Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Absolwent Wydziału Farmaceutycznego CM UJ w Krakowie (2002) oraz studiów podyplomowych MBA dla Kadry Medycznej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (2010). Doktorant SGH w Warszawie. W historii pracy zawodowej związany z zagadnieniami prawa farmaceutycznego, farmakoekonomiki i organizacji systemu ochrony zdrowia jako: wykładowca akademicki, dyrektor ds. refundacji w strukturach krajowych i centralnych w ramach sektora farmaceutycznego oraz analityk i ekspert w projektach związanych z dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej i zarządzaniem jakością. Przewodniczący zespołu technicznego projektu Fair and Affordable Pricing, realizowanego w ramach Grupy Wyszehradzkiej, członek Komitetu Wykonawczego projektu POINTer poświęconego systemowi wskaźników jakościowych. W ramach AOTMiT odpowiedzialny m.in. za projekty związane z transformacją systemu świadczeń gwarantowanych w obszarach rehabilitacji leczniczej, opiekę koordynowaną oraz zagadnienia zaleceń postępowania klinicznego. do góry
Maria Giżewska | Poland
Brian Godman | UK
Brian Godman współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), administracjami rządowymi, instytucjami ds. zdrowia oraz towarzystwami ubezpieczeniowymi z całej Europy celem poprawy wydajności przepisywania leków w sytuacji ograniczonych zasobów. Obejmuje to poszukiwanie potencjalnych sposobów wyceny i finansowania nowych leków przy użyciu sugerowanych modeli pozwalających na optymalizację po wprowadzeniu na rynek. Praca zawodowa Briana Godmana zaowocowała wieloma publikacjami oraz wystąpieniami w których opowiadał o kluczowych zagadnieniach swojej działalności. do góry
Stanisław Iwańczak | Poland
Mateusz Juchniewicz | Poland
Profesor SGH, kierownik Katedry Zarządzania Projektami SGH. Absolwent kierunku Zarządzanie i Marketing SGH. Kierownik i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami, innych studiów podyplomowych oraz MBA. Kierownik i uczestnik projektów naukowo-badawczych, doradczych (m. in. budowanie dojrzałości projektowej organizacji) wdrożeniowych (m. in. wdrażanie metodyk, biur zarządzania projektami, usprawnianie procesów biznesowych) i szkoleniowych. Współpracuje zarówno z sektorem publicznym (m. in. KPRM, Ministerstwo Infrastruktury, Najwyższa Izba Kontroli, inne jednostki sektora finansów publicznych) jak i prywatnym (głównie firmy z sektora energetycznego, transportowego, B+R, budownictwa). Specjalizuje się w zagadnieniu dojrzałości projektowej, zarządzaniu ryzykiem w projektach oraz projektach w środowisku wielokulturowym. Autor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny zarządzania, w tym pierwszej w Polsce monografii poświęconej dojrzałości projektowej organizacji. Certyfikowany kierownik projektu w zakresie zarządzania projektami (PRINCE2® i AgilePM®), portfelami (MoP®) i ryzykiem (M_o_R®). Członek PMI, IPMA oraz współzałożyciel Stowarzyszenia Menedżerów Projektów – Absolwentów Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH. do góry
Anna Kostera-Pruszczyk | Poland
Katarzyna Kotulska-Jóźwiak | Poland
Maciej Krawczyk | Poland
Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Dr hab. n. med., dr n. o k.f. w dziedzinie rehabilitacji, specjalista fizjoterapii. Absolwent Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego i od 30 lat nauczyciel akademicki w tejże uczelni. Pracownik II Kliniki Neurologii IPiN z pierwszym w Polsce oddziałem udarowym. Pracownik naukowy i członek Rady Naukowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Współautor ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Specjalizuje się w fizjoterapii chorych po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Prezes KRF od 28 grudnia 2016 roku. Koordynuje prace Krajowej Rady Fizjoterapeutów, realizującej zadania wyznaczone przez I Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów, sprawuje nadzór nad pracą Biura Krajowej Izby Fizjoterapeutów, reprezentuje Krajową Izbę Fizjoterapeutów wobec podmiotów zewnętrznych (m.in. instytucji państwowych).
Zainteresowania zawodowe: neurologia odtwórcza, antropologia, kinezjologia.
Hobby: kolarstwo szosowe, narciarstwo zjazdowe, literatura piękna, gotowanie. do góry
Brygida Kwiatkowska (SPC) | Poland
Maria Libura | Poland
Kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z zespołem Pradera-Willego. Członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. do góry
Krzysztof Łanda | Poland
Tanja Novakovic | Serbia
Chris L. Pashos | USA
Dr Pashos jest członkiem zarządu, Dyrektorem ds. medycznych i Szefem ds. partnerstw naukowych w Genesis Research, międzynarodowej firmie konsultingowej wspierającej przemysł nauk przyrodniczych. Genesis Research jest znana ze swojego unikalnego modelu partnerstwa, dzięki któremu dostarcza oparte na dowodach, zaawansowane technologicznie i opracowane na podstawie przyjętych naukowo zasad rozwiązania we wszystkich aspektach demonstracji wartości. Oprócz pracy w konsultingu, kariera dr Pashosa obejmowała również pracę w środowisku akademickim (Harvard Medical School) oraz w spółkach z branży life sciences (Takeda i AbbVie). Doktor Pashos jest statutowym członkiem ISPOR (międzynarodowego towarzystwa farmakoekonomicznego), a w latach 2008-2009 pełnił funkcję prezesa ISPOR. do góry
Elena Petelos | Netherlands / Greece
Ozren Pezo | Croatia
Obecnie zajmowane stanowiska: Niezależny ekspert ds. biznesu i technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), konsultant Banku Światowego i Komisji Europejskiej, członek Rady Nadzorczej “HL7 organization Croatia”. Ozren Pezo ukończył studia na kierunku Informatyka i uzyskał dyplom z Zarządzania na Uniwersytecie w Zagrzebiu oraz tytuł magistra informatyki na Politechnice w Mediolanie. Pan Pezo pracował jako dyrektor ds. informatyki w Chorwackim Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych (CHIF) w latach 2014-2017. Zajmowane stanowiska i pełnione obowiązki w tamtych latach: Przewodniczący Rady Zarządzającej Chorwackiego Instytutu Telemedycyny, członek Narodowego Komitetu ds. Strategii IT w Ochronie Zdrowia, krajowy współpracownik w European Cloud in Health Advisory Council. Pan Pezo był odpowiedzialny za planowanie strategiczne, rozwój i doskonałość operacyjną IT w CHIF i chorwackich projektach narodowych e-Zdrowia. (e-recepta, e-skierowanie, e-Booking, e-Schedule Line Findings, portal BI, narzędzie do wykrywania oszustw, portal e-Citizen health, system EHR (elektroniczny rejestr zdrowia), itp.) Wcześniej pracował na różnych stanowiskach kierowniczych w kilku przedsiębiorstwach z branży ICT w regionie Europy Południowo-Wschodniej, w tym przez 9 lat w Microsoft. Przez ostatnie 4 lata pracował jako międzynarodowy ekspert w zakresie ICT i ekspert biznesowy oraz konsultant Banku Światowego, Komisji Europejskiej przy różnych projektach reformy służby zdrowia w Azji, Afryce i Europie. Jego kompetencje dotyczą narodowej strategii e-Zdrowia oraz rozwoju i wdrażania systemów e-Zdrowia, optymalizacji procesów ubezpieczeń zdrowotnych, systemów informacji o ubezpieczeniach zdrowotnych, wykrywania i zapobiegania oszustwom w systemie opieki zdrowotnej. Prelegent, prezenter i panelista na ponad 15 krajowych, regionalnych i międzynarodowych konferencjach z zakresu IT/ zdrowia. do góry
Robert Plisko | Poland
Prezes HTA Consulting od 2006 roku, jeden z założycieli firmy. Magister ekonomii (Akademia Ekonomiczna w Krakowie). Pracę rozpoczynał w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Autor wielu publikacji z zakresu HTA i ochrony zdrowia. Kieruje Działem Analiz Ekonomicznych firmy HTA Consulting. do góry
Maarten J. Postma | Netherlands
Maarten J. Postma jest przewodniczącym Global Health Economics w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Groningen (UMCG) oraz wydziału Ekonomii i Biznesu, będących częścią Uniwersytetu w Groningen, oraz kierownikiem instytutu badawczego UMCG o nazwie „SHARE”. Jest również profesorem farmakoekonomiki na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu w Groningen oraz dwóch wydziałach w Indonezji – Wydział Farmakologii na Universitas Airlangga w Surabai oraz Wydział Innowacji Opieki Farmaceutycznej na Universitas Padjadjaran w Bandungu. W szczególności przewodniczy on sześćdziesięcioosobowemu zespołowi pracowników, doktorów i doktorów habilitowanych, którzy są badaczami ekonomiki zdrowia oraz farmakoekonomiki i mają wkład w wiele międzynarodowych organizacji badawczych i komunikację naukową. Na obszary badawcze składają się metody opłacalności ekonomicznej, przykładowo w wakcynologii, transfuzjologii, zapobieganiu chorobom przewlekłym (i powikłaniom), lekach sierocych oraz medycynie personalizowanej. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie zasiada w różnych komisjach doradzających rządowi holenderskiemu w sprawie refundacji leków i szczepionek (Kolegium Ubezpieczeń Zdrowotnych Holenderskiego Instytutu Zdrowia (CVZ/ZiNL) i Holenderska Rada Zdrowia). Ponadto jest on doradcą różnych firm konsultingowych związanych ze zdrowiem i ekonomią, firm farmaceutycznych na całym świecie oraz Ministerstw Zdrowia w państwach ościennych. Jest on również członkiem wielu redakcji naukowych czasopism, zasiada w komitetach doradczych firm farmaceutycznych, jest specjalistycznym doradcą WHO i członkiem komitetów doradczych WHO (SAGE). Jest członkiem brytyjskiego Komitetu ds. Szczepionek i Szczepień oraz doradcą walijskiego AWMSG (All Wales Medicines Strategy Group). Jego specjalizacją jest rola farmakoekonomiki i ekonomiki zdrowia w procesie refundacji. Maarten J. Postma posiada tytuł magistra ekonometrii oraz doktora ekonomiki zdrowia. do góry
Tomasz Jan Prycel | Poland
Joanna Rzempała | Poland
Małgorzata Skweres-Kuchta | Poland
Sophie Söderholm Werkö | Sweden
Sophie Staniszewska | UK
Roman Topór-Mądry | Poland
Ewa Urban | Poland
Björn Wettermark | Sweden
Magdalena Władysiuk | Poland
Agnieszka Wojtecka | Poland
Marek Wójcik | Poland
Marek Wójcik, ekspert do spraw ochrony zdrowia Związku Miast Polskich, w latach 2014 – 2015 wiceminister administracji cyfryzacji, wieloletni uczestnik prac legislacyjnych w Sejmie i Senacie; członek zespołu do spraw ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz uczestnik prac Rady Dialogu Społecznego. Od 2004 roku, przewodniczący trzech kadencji Rady Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ekspert Ministra Zdrowia ds. restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej i przekształceń własnościowych (2009 – 2011), członek Rady do spraw Zdrowia Publicznego oraz Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Nadzorujący działalność podmiotów leczniczych podległych Sadeckiej Miejskiej Strefie Usług Publicznych (pilotażowy powiat), oraz Powiatu nowosądeckiego. Autor publikacji dotyczących zdrowia publicznego i samorządowych programów zdrowotnych. W działalności dydaktycznej, m.in. współpracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, WSB National – Louis University w Nowym Sączu, Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. do góry
NAME
bio do góry